Ursynów: +48 22 643 57 69 | Tarchomin: +48 22 466 80 12 klinika@dentalclub.com.pl

Leczenie kanałowe zębów, czyli endodoncja, jest dziedziną stomatologii zachowawczej. Dzięki leczeniu kanałowemu możliwe jest uratowanie zęba, którego miazga została zaatakowana i chorobowo zmieniona przez drobnoustroje. Leczenie kanałowe polega na usunięciu zainfekowanej lub martwej miazgi z komory i kanałów korzeniowych zęba, a następnie ich wypełnieniu specjalnymi materiałami, które zabezpieczą ząb przed działaniem śliny i bakterii.

Typowe leczenie kanałowe wygląda następująco:

  • Stomatolog otwiera komorę zęba.
  • Otwarty kanał korzeniowy wymaga opracowania, czyli całkowitego usunięcia miazgi wraz z bakteriami i toksynami bakteryjnymi, dzięki czemu kanał staje się odpowiednio przygotowany do wypełnienia.
  • W następnym etapie stomatolog osusza kanały zęba. Tak przygotowany ząb wypełnia się specjalnymi materiałami.
  • Ostatnim etapem jest odbudowa zęba. O ile przednie zęby po leczeniu kanałowym, jeśli nie są bardzo zniszczone, na ogół nie wymagają skomplikowanej odbudowy, to w przypadku zębów trzonowych konieczne jest zastosowanie koron protetycznych, które zminimalizują ryzyko złamania zęba.

Jak wspomniano, często jedyną alternatywą dla leczenia endodontycznego jest usunięcie chorego zęba. Wyleczone kanałowo zęby będą służyć dożywotnio.