Właściwe szczotkowanie zębów i oczyszczanie języka to najskuteczniejsze metody utrzymania higieny jamy ustnej. Dzięki temu ograniczamy ryzyko powstania próchnicy zębów i chorób przyzębia – głównej przyczyny utraty zębów. Podstawowy zestaw do usuwania płytki bakteryjnej, miękkich nalotów i resztek pokarmowych to szczoteczka i pasta do zębów zawierająca fluor. Jednak na nic się zda najlepsza szczoteczka i znakomita pasta, jeśli będą one rzadko lub niewłaściwie stosowane. Dlatego też jedynie lekarz stomatolog może ustalić zalecenia odnośnie konkretnej szczoteczki czy metody szczotkowania – zależy to od wieku, stanu uzębienia i przyzębia.
To lekarz stomatolog wskaże najbardziej odpowiednią szczotkę, określi stopień jej twardości. Poleci on Państwu również odpowiednią pastę do zębów, bo oprócz typowej, profilaktycznej, tj. zawierającej fluor, może być Państwu potrzebna pasta o specjalnym przeznaczeniu, np. taka, która upora się z krwawiącymi dziąsłami, czy nadwrażliwością zębów na bodźce termiczne. Codzienne, dokładne, kilkakrotne (co najmniej trzykrotne) szczotkowanie zębów można wspomóc płukaniem jamy ustnej płynami zawierającymi fluor, czy o specjalnym składzie, dzięki czemu kamień nazębny osadza się wolniej, czy też zęby stają się mniej nadwrażliwe.
Płukać jamę ustną można w sposób ogólnie znany lub wykorzystując urządzenie zwane irygatorem. Woda, chociaż może to być np. wyciąg z ziół, wydostając się z tego urządzenia pod ciśnieniem przez odpowiednią końcówkę powoduje oczyszczenie przestrzeni międzyzębowych, powierzchni zębów i masaż dziąseł. Jest to zabieg nieprawdopodobnie poprawiający samopoczucie i każdy, kto raz spróbował nie potrafi już bez tego się obejść. Nawykiem bezwzględnie godnym polecenia jest nitkowanie zębów, które można stosować w ciągu dnia zamiast szczotkowania, ale wieczorem koniecznie po umyciu zębów, by sprawdzić skuteczność szczotkowania. Niektóre nici nasączone są miętą i fluorem, dzięki temu łączymy świeżość i profilaktykę w jedno.